Wśród polskich dostawców hostingu mamy dwóch niekwestionowanych liderów. Pierwsze miejsce należy do Home.pl sp.j., która w zeszłym roku zanotowała 24-proc. wzrost obrotów z 39,3 mln zł do 48,7 mln zł. Zwróćmy uwagę na wynik netto spółki za 2008 rok – prawie 10 mln zł, co odpowiadało 91% wartości jej kapitałów własnych. W ubiegłym roku szczecińska spółka zaoferowała swoim klientom kilka nowych usług (np. livechat, oprogramowanie sklepu internetowego ProfitCRM, hosting dedykowany), kilka innych rozwinęła (np. poczta, zwiększenie pojemności serwerów wirtualnych), a także zdobyła Złoty Laur Konsumenta 2009 w kategorii „Usługi hostingowe – Rejestracja domen, Serwery WWW, Sklepy internetowe”.

Na drugim miejscu zestawienia znalazł się krakowski NetArt (m.in. Nazwa.pl, Serwery.pl). Firma nie chciała ujawnić swoich wyników finansowych, więc spróbowaliśmy je oszacować. Z naszych analiz wynika, że w 2009 r. NetArt mógł osiągnąć 32,5 mln zł przychodu, o około 20% więcej niż rok wcześniej. Wprawdzie udział NetArt w polskim rynku rejestracji domen jest prawie taki sam jak udział Home.pl (25–26%), ale nasze badania wykazały, że spółka z Krakowa hostuje o połowę mniej najpopularniejszych polskich witryn niż lider rankingu. W czerwcu 2009 r. drugi największy dostawca hostingu w Polsce uzyskał akredytację ICANN, która umożliwia mu rejestrację domen globalnych (.com, .net, .org, .info, .biz) bezpośrednio u operatorów poszczególnych rozszerzeń, a we wrześniu uruchomił własną giełdę domen.

Trzecia lokata w rankingu za 2008  rok przypadła innej spółce z Krakowa,  KEI Jump, której obroty mogły wówczas  wynieść nieco ponad 11 mln zł.  Szacujemy, że w 2009 r. KEI zwiększyło sprzedaż do około 13 mln zł. Miniony rok przyniósł kilka zmian w ofercie spółki – pojawiły się nowe funkcje w panelu administracyjnym serwerów, spadły również ceny transferu oraz pasma dla serwerów fizycznych i kolokacji. KEI zdobyło też Srebrny Laur Konsumenta 2009 w tej samej kategorii co Home.pl. W naszym zestawieniu firm hostingowych znalazły się trzy przedsiębiorstwa, które zarabiają głównie na usługach kolokacji serwerów – ATM, Beyond.pl i HostingCenter. Pierwsza spółka uplasowała się na czwartym miejscu w tabeli z przychodami rzędu 11,4 mln zł. W 2009 r. ATM zwiększyła obroty ze sprzedaży usług hostingowych aż o 89%. Pozostałe przedsiębiorstwa z rankingu prawdopodobnie nie przekroczyły w 2008 r. progu 10 mln zł przychodu, ale rok później tę barierę mogły naszym zdaniem pokonać Az.pl i OVH. W rankingu zabrakło niestety dużych firm telekomunikacyjnych (np. GTS Polska, Netia, Telekomunikacja Polska czy Exatel), które w ramach jednego podmiotu świadczą wiele różnych usług, w tym usługi kolokacji. Nie chciały ujawnić, jaką część przychodu osiągają z rynku hostingu.

Źródło: Raport Internet 2k10 Internetstandard