Firma PIR oraz Verisign podały do wiadomości informację o wzroście hurtowej ceny domen .net i .org, średnio o 0,55 dolara (dla .net jest to wzrost rzędu 10%). Po wprowadzeniu zmian ceny wynosić będą pomiędzy 5,62 a 8,25 dolara – w zależności od rodzaju zakupionej domeny.

Wcześniejszy wzrost cen domeny .net łączył się ze wzrostem ceny domeny .com. Możemy być pewni, że przez najbliższe sześć lat nie zaobserwujemy wzrostu ceny domeny .com (7,85 dol.) ze względu na podpisaną nową umowę pomiędzy Verisign a ICANN, która została zatwierdzona przez amerykański Departament Handlu na początku grudnia zeszłego roku.

Zgodnie z ustaleniami zawartymi w kontrakcie – cena domeny nie może ulec zmianie przez kolejne sześć lat. Jednocześnie kontrakt z firmą Verisign na prowadzenie rejestru .com został przedłużony pod warunkiem nie podnoszenia ceny rejestracji nazw tego typu.

Wedle pozostałych umów zawartych pomiędzy Verisign i ICANN – co roku ceny mogą być podnoszone o 10%. Firma chętnie korzysta z tej możliwości – ostatnio w styczniu tego roku także wzrosła cena domeny .net.

Wzrost hurtowych cen łączy się z wyższymi kosztami rejestracji oraz odnowień u firm rejestrujących. Pozostaje nam tylko czekać na korekty cen w krajowym rejestrze, które na pewno przyjdą.